Viry, bakterie, patogeny – co s tím?

Rozcestník ke zdraví, ze kterého můžete vyčíst mnoho z toho, co potřebujete vědět při řešení akutních, ale i chronických zdravotních problémů; důležitost efektivního metabolismu, imunity a její posílení; význam „léků“ a suplementů; přírodní antimikrobiální látky versus klasická syntetická antibiotika. To a mnohem více na jednom místě!

* Článek byl aktualizován (konec r. 2020) a doplněn o poslední kapitolu  – současný pohled na situaci ohledně dění ve světě.

*Pokračování tohoto článku s doplněním a upřesněním některých informací, zajímavostmi a praktickými tipy potom naleznete v článku Na (nejen) virus zpět k základům)

Jaká je nejlepší zbraň proti nežádoucím virům a/nebo přemnoženým bakteriím a patogenům? Ne, není to nově vyvíjený a zkoumaný syntetický lék XY nebo vakcína XY (v tom horším případě), není to ani látka/přípravek XY na přírodní bázi (to v tom lepším případě – nicméně sám o sobě také mnohé nezmůže a je jen „nadstavbou“) a není to ani speciální antivirotický a antibakteriální kryt XY, do kterého si zalezeme na dobu dle potřeby. Proč? (Více jsem to také rozebrala v pokračujícím článku Na (nejen) virus zpět k základům).

Pravá zbraň

Tou největší zbraní proti virům, bakteriím a jakýmkoli patogenům je na prvním místě náš imunitní systém, který je podmíněn efektivním metabolismem (to je ten hlavní pán všeho). Dobrá imunita je zárukou, že vir či bakterii buď vůbec nechytíte a nedáte jim možnost, aby se usadily a/nebo přemnožily (v případě bakterií; virus se sám množit nemůže). Nebo je chytíte, ale nemoc úspěšně, rychleji či s mírnějšími symptomy zvládnete. Pokud při každém období virózy nebo chřipky patříte k té velké části národa, která několikrát do roka padne do postele, sype do sebe barevné tabletky, aby mohla do práce nebo se rovnou „preventivně“ se strachem v očích běží naočkovat širokou paletou vakcín (velmi nedoporučuji), tak to můžete brát jako vztyčený prst a znamení.

Znamení, že kdy jindy než teď je už konečně na čase přestat strkat hlavu do písku před svým chronickým neoptimálním zdravotním stavem, překonat pohodlnost a nedůvěru v sám sebe (zdraví máme JEN ve svých rukách), informovat se a vyhledat skutečně funkční přístupy, které k dlouhodobému zdraví, silné imunitě a efektivnímu metabolismu vedou. Potom můžeme začít věci aktivně měnit. Nikdo to za nás neudělá, žádná větší či menší autorita jako je doktor, terapeut či osvícený guru naše zdraví ve svých rukou nemá. Může pouze, pokud je toho schopen a sám tyto znalosti/vědění má (což není zpravidla případ doktorů z konvenčního zdravotnictví), nás pomoci správně nasměrovat, pomoci informace uchopit a aplikovat. Začít ovšem musíme sami za sebe, svým rozhodnutím, následným jednáním a uplatněním informací v praxi.

Netýká se to pouze problémů s imunitou. To samé platí i v případě, pokud se dlouhodobě potýkáme s jakoukoli chronickou nemocí/obtíží a ještě pořád ji přehlížíme, aniž bychom začali něco měnit a to jak v rámci fyzických stresorů, tak i psychických stresorů. Obě kategorie stresorů jsou totiž z podstaty toho, jaké prostředí v těle vytváří, příčinou všech zdravotních obtíží. A jedině jejich podchycením vhodnými způsoby může dojít k vyléčení. (Polykání většiny klasických syntetických „léčiv“ a očkování se jako pro-aktivní přístup k nabití zdraví a vyléčení nepočítá – to je totiž pro náš organismus jeden z fyzických stresorů sám o sobě).

Kam pro informace

Pojďme tedy zapracovat na té naší nejsilnější zbrani proti patogenům – imunitním systému – tím, že zaujmeme veškerá vhodná opatření na jeho podporu.
Začněme odstraňovat ze svého života fyzické stresory (tj. nevhodná strava, narušené cirkadiánní rytmy, toxické látky a hormonální disruptory z vnějšího prostředí – vč. běžné „chemické“ kosmetiky a čističů, pesticidy atd..) i psychické/emoční stresory. Obě dvě oblasti společně rozhodují o zdraví versus nemoci.

  • Výčet všech fyzických i psychických stresorů, které narušují naše zdraví, najdete v článku Stres a jeho vliv na zdraví. Zjistíte také více o samotném mechanismu, co stres (tedy chronicky zvýšené stresové hormony – zejména kortizol) dělá s naším metabolismem, hormonální rovnováhou, trávením, imunitou i psychickým zdravím. Stručněji o stresorech najdete také v Přát si zdraví nestačí.
  • Měli bychom se také konečně dostatečně a především kvalitně vyspat a sladit se s přirozenými cirkadiánními rytmy. Proč? Protože během náležitého spánku probíhá nespočet ozdravných, očistných a regeneračních tělesných procesů (včetně posilování imunity).  Velkou úlohu zde má také melatonin – nejen spánkový hormon, ale také silný antioxidant. Více naleznete v článku Cirkadiánní rytmy: spánek, melatonin a naše zdraví.
  • Vše co potřebujete vědět o pro-metabolické stravě (skutečně vhodné výživě), která je protizánětlivá, podporuje zdravé trávení a hormonální rovnováhu, z jakých živin a vhodných zdrojů potravin ji sestavit je v článku Strava podporující zdravý metabolismus? (obecný výčet vhodných potravin najdete v závěru). Mnoho informací  o výživě naleznete také v článku  Sacharidy jako výhodný zdroj energie a kamarád.
  • Pokud jste ještě nevyřadili úplně koncentrované zdroje PUFA tuků (omega-3 a omega-6) a také lepek, což je vzhledem jejich vlivu na zdraví jedno z pravidel č. 1 v rámci výživy, tak je na čase. Pádné důvody poskytne článek PUFA: toxické, nikoli esenciální a Jak škodí lepek (a jiné antinutrienty)?.
  • Opomenuty nesmí zůstat také živočišné potraviny jako je maso. Nepřihoršujete si spíše jimi více než prospíváte, respektive volbou těch nevhodných a ještě ve špatném kontextu? Více najdete v článku Je maso zdravé?. To samé platí u mléčných výrobků – více v tomto FB příspěvku nebo v článku o stravě (v závěrečné části u zdrojů bílkovin) a v článku Sacharidy.

Na FB EliHealth naleznete příspěvky a informace doplňující články zde na webech. Příspěvky na „větší“ témata jsou přehledně seřazené ve fotoalbu Pro-metabolická strava (skutečně vhodná výživa) a ve fotoalbu Zdraví a životní styl (také mimo výživu).

Konkrétní výběr toho, co zařadit (i dle informací z uvedených článků):

** Snižte STRESOVOU NÁLOŽ = fyzické i psychické stresory. Ve stresu (katabolickém stavu) trpí mimo jiné také brzlík  – a tedy naše imunita i z tohoto pohledu. V brzlíku dozrávají bílé krvinky, T-lymfocyty, které jsou právě tím imunitním štítem před patogeny jako jsou viry, bakterie a kvasinky. Dobrou zprávou je, že za příznivých podmínek (vhodná strava a nízká nálož ostatních stresorů) může brzlík dobře regenerovat.

Pokud mozek vyhodnotí naši situaci jako stres (ať už pochází ze stresorů fyzických jako je např. nevhodná strava, toxické látky z vnějšího prostředí, nedostatek kvalitního spánku atd. nebo ze stresorů psychických/emočních), vylučujeme zvýšenou hladinu stresových hormonů, organismus se přepíná do režimu „fight or flight“ (boj nebo útěk), veškerou energii soustředí na případný boj nebo útěk a nemá dost energie na funkce pro tu chvíli zbytečné – adekvátní imunitní reakci (včetně ozdravných procesů, obnovy buněk a růstu) nebo také trávicí a reprodukční funkci.

** Vhodná STRAVA – viz zmíněné články. Dostatek sacharidů z vhodných, dobře stravitelných a výživných zdrojů: ovoce, hlízy, kořenová zelenina, med, javorový sirup/cukr – pro doplnění pro buňky snadno dostupné energie v rámci vhodné, pro-metabolické stravy; z obilovin různé druhy bio bílé rýže (nejlepší stravitelnost a nejméně antinutrientů); zelenina – nikoli ve velkých množstvích; vybíráme druhy, které jsou lépe stravitelné a tepelně upravené. Adekvátní množství bílkovin z rozmanitých bio zdrojů a ne pouze ze svalových částí masa (játra, vejce, ryby a mořské plody, tvrdé uzrálé sýry v bio kvalitě/krav pasených venku/kozí/ovčí a další mléčné výrobky odpovídající kvality, bio červené maso ze zvířat krmených trávou, vývary z kostí, bio drůbež, zvěřina, veškeré ostatní maso bio nebo z malého-prověřeného chovu…). Tuky zejména ty protektivní, pro-metabolické, nasycené (bio máslo, ghí, kokosový olej bio rafinovaný-bez vůně nebo klasický virgin s vůni – oba jsou obzvlášť vynikající z pohledu virů/bakterií, MCT olej), z mnononenasycených potom v přiměřeném množství extra panenský olivový olej (přidat do jídel až nakonec za studena, nevařit na něm). To vše společně dokáže zmírnit stresovou reakci organismu.
* Podvyživené tělo jak co do makroživin, tak i mikroživin = zvýšené stresové hormony = katabolismus tkání pro získání glukózy (energie) včetně katabolismu již zmíněného brzlíku.
* V naší stravě univerzálně, ale přímo nutně již při probíhající (virové) infekci/nemoci nechceme junk food, průmyslově zpracované potraviny a cokoli, co má seznam ingrediencí v délce románu nebo letitou dobu trvanlivosti. Vaříme si a připravujeme jídlo doma ze základních potravin a vhodných zdrojů (viz článek Strava). Vyřazení PUFA tuků a jejich koncentrovaných zdrojů, velkochovných živočišných produktů a lepku patří ve stravě z k základním pilířům a je samozřejmostí, pokud si chcete zdraví zachovat nebo se uzdravit (viz článek Jak škodí lepek? a ostatní články o stravě).
* V souvislosti s prevencí i léčbou infekcí je vhodné také navýšit vitamín C a to jak z potravin, tak třeba i ve formě krátkodobé suplementace přírodního vitamínu C – více o vit. C o  v článku Na (nejen) virus zpět k základům.

** Až 80% imunitního systému je ve střevech. Dává tedy smysl udržovat dlouhodobě ZDRAVÉ STŘEVO pomocí vhodné stravy a také určitých vhodných „přídavků“ na pravidelné bázi: nefiltrovaný jablečný ocet, teplá voda s citrónovou šťávou nalačno ráno (stimuluje u mnohých střevo), vývary z kostí, hydrolyzovaný kolagen z grass-fed zvířat apod. Mnohdy je také žádoucí podpora trávení kvalitními trávícími enzymy, betainem HCl nebo silnými přírodními antimikrobiálními látkami – k těm více za chvíli. Odstraňte to, co zdravě fungující střevo/imunitu podrývá: např. lepek a celozrnné obiloviny, luštěniny, nevhodné druhy mléčných výrobků (tj. z velkochovu), syrová zelenina (obzvlášť ve větších množstvích a pravidelně; hlavně zelené syrové saláty a syrová lilkovitá zelenina), ořechy a semena (s výjimkou rozumného množství makadamových ořechů, které mají méně PUFA tuků a antinutrietnů) a také PUFA, tedy polynenasycené mastné kyseliny (omega-6 a omega-3). Ty se nacházejí v omega-3 suplementech/rybích olejích, rostlinných olejích (s výjimkou virgin kokosového oleje, kokosového oleje rafinovaného/bez vůně, MCT oleje, olivového a avokádového oleje) a výrobcích rostlinné oleje obsahující, v margarínech, v ořechách a semenech (s výjimkou makadamových) a výrobcích/olejích z nich, ve velkochovném mase, při časté konzumaci drůbeže (byť je bio) a také tučných ryb na PUFA bohatých (losos, tuňák atd.). Téma zdravého GIT se ze své podstaty prolíná všemi mými články, některé ze starších článků na webech jsou zaměřeny přímo na něj: Žaludeční kyselina a enzymy: klíč nejen ke zdravému trávení, Probiotika: co jsou zač a úskalí a nebo SIBO.

** Podpořte JÁTRA, náš hlavní detoxikační orgán. Játra potřebují palivo – glukózu (a tedy příjem glukózy/fruktózy/sacharózy ve stravě z vhodných zdrojů), adekvátní množství bílkovin (průměr u většiny min. 80 g a to převážně ze živočišných zdrojů), vitamíny skupiny B (z vhodné stravy, živočišných zdrojů) a také efektivní štítnou žlázu ( = výkonný metabolismus). Nepotřebují hladovky, zelené šťávy a „detoxikační kůry“, které je podrývají a zpomalují metabolismus a zvyšují stresové hormony.

** Snižte PSYCHICKÉ/EMOČNÍ stresory. Hlídejte si svoje myšlenky, které mohou způsobit dlouhodobě více škody než samotný patogen. Nenechte se strhnout panikou (teď k virovým epidemiím), strachem, s chladnou hlavou si zjistěte fakta – o tom ještě více v závěru příspěvku. Namísto neustálého sledování TV zpráv, zmanipulovaných mainstreamových médií a projíždění internetu ( = stres), dělejte něco, co máte rádi a přinese vám pohodu, klid, radost a uvolnění ( = podpora imunity). Nestaňte se otroky sledování novinek, debat na sociálních sítích a opojné vlny adrenalinu a kortizolu, které toto chování vyvolává a mozek se na tom stává přímo závislým. Což nemusí být lehké, chce to zapojit cíleně vůli a toto naučené chování přetnout.

** Jděte se projít ven do PŘÍRODY při každé příležitosti, na denní světlo, čerstvý vzduch a slunce ( = přirozený vitamín D3 a podpora imunity, také podpora cirkadiánních rytmů a melatoninu) jak často je to jen možné. Místo nadbytečného sezení u TV, mobilů a počítačů.
Nejvíce vitamínu D a nejlépe využitelného pro naše tělo získáme z přirozených zdrojů a to právě na základě slunečního (UVB) záření, kdy se jeho vlivem vytváří Dčko v kůži. V menším množství se vit. D nachází i v některých konkrétních živočišných potravinách (v jejich tuku).

Suplementace syntetického D3 zdraví nepřilepšuje, ale dokonce přihoršuje. Doporučuji přečíst důležitý článek NEsuplementujeme (nejen) vitamin D3. Proč?, pokud jste stále přesvědčeni o tom, že suplementace vitamínu D3 je zdravá nebo dokonce nutná.

** Dbejte na dostatek SPÁNKU. Nejen délka (7-9 h.), ale i kvalita je pro podporu imunity, srovnání hormonů a snížení stresové nálože důležitá – viz článek Cirkadiánní rytmy. Kvalitu velmi ovlivňují naše nevhodné návyky a faktory, kterým jsme v současné společnosti běžně vystaveni. Dají se však omezit až úplně minimalizovat.

** Odstraňte/minimalizujte TOXINY: alkohol na pravidelné bázi, komerční cigarety, hormonální-estrogenní/imunitní disruptory a toxické látky (také v běžné kosmetice a domácích prostředcích; pesticidy z konvenčního zemědělství; užívání většiny syntetických „léků“ a vitamínů/minerálů; nefiltrovaná voda), PUFA tuky omega-3 a o-6; toxické lidi atd.

** PITNÝ REŽIM:  s pitím přehánět to není třeba přehánět; může dojít k nerovnováze elektrolytů/minerálů v krvi (někdo se doslova nalévá ze zvyku, aniž by se řídil žízní nebo tím odhání pocit hladu a zaplňuje žaludek). Za pitný režim se považuje voda – ne ledová a alespoň o pokojové teplotě, ideální je teplá (převařená a trochu vychladlá nebo doředěná studenou, aby se dala pít). Možností je přidat do ní pár kapek šťávy z citrónu/limety; zejména se toto dělá jako první věc nalačno po probuzení. Nedivím se, že lidé nechtějí pít vodu – většinou si představí jen studenou, která vás hlavně v zimě ochlazuje a nepříjemně může zaplňovat žaludek a působit trávicí obtíže. Na kvalitě vody záleží (tzn. komunální voda z kohoutku vždy zároveň filtrovaná nebo minimálně přes filtrační konvici; voda z vlastní studně/vrtu). Dají se vzít v úvahu také slabé bio bylinné nebo slabé kvalitní ovocné (bez barviv, aromat) čaje na doplnění či prostřídání vody (cca max. 3 hrnky čaje denně).
Kvalitní káva má svoje využití, ale nezastává pitný režim. Obzvlášť, pokud již máme virózu, chřipku, infekci. Káva je potom specifické téma. Není univerzálně nevhodná pro každého a metabolismus může dokonce podporovat, ale pro mnoho lidí, kteří doposud svoje zdraví z funkčního pohledu neřešili, nemají efektivní metabolismus, zdravé GIT a vhodnou stravu, tak jim může být na škodu.

** Základní hygienické návyky pro situace typu virové infekce: myjte si  ruce horkou vodou+mýdlem; obyčejné či přírodní mýdlo stačí, antibakteriální má naopak mnoho zdravotních nevýhod! Více se dočtete v příspěvku na FB. Pokud už máte virózu, nechoďte do práce a ležte v klidovém režimu doma; zbytečně necestujte.

Když už hoří

Pokud jsou již bohužel nežádoucí viry, bakterie, kvasinky a patogeny přítomny, tak samozřejmě stále podporujeme naši imunitu, střevo, metabolismus a tedy celkové zdraví ve smyslu právě uvedených doporučení. O to razantněji.

Nicméně zde už je potom potřeba přidat něco navíc na eliminaci nebo redukci nežádoucích mikroorganismů: silné přírodní látky, které působí buď na bakterie nebo viry. Mají tedy antibakteriální nebo antivirotické účinky. Možná jste se setkali s výrazem „přírodní antibiotika“. Mnoho lidí si pod tím představí, že se jedná o jakousi chabou, slabší náhradu klasických syntetických antibiotik (atb) nebo prostě méně účinný, jemný prostředek. Omyl! Vědecké studie věnující se těmto látkám prokázaly účinnost v mnoha případech stejnou a ba co víc, silnější než syntetická atb. Navíc bez mnohých negativních „vedlejších“ účinků a všech nevýhod, jako mají právě klasická atb. Mnoho typů bakterií je na ně rezistentní, působí většinou na úrovni celého systému, způsobí nerovnováhu střevního mikrobiomu (vybijí prospěšné mikroorganismy, dají prostor uchytit se těm nežádoucím nebo dojde k jejich přemnožení), podílí se na rozvoji syndromu propustného střeva (leaky gut), oslabují nadále imunitní systém a následně se s nimi tak pojí řetězec neblahých negativních následků, které nás dostanou do začarovaného kruhu vrstvících se zdravotních obtíží i oslabené imunity. Je to proces, kterému říkám „vyhánění čerta ďáblem“. Lidé si potom s nadále oslabenější imunitou na další bakteriální infekci nasadí další antibiotika a kruh se neustále opakuje až po velmi podlomené zdraví. Právě kvůli jejich „vedlejším“ účinkům (v uvozovkách, protože na takto zásadních dopadech opravdu nic „vedlejšího“ není, je to přímo „hlavní“) je užívat nedoporučuji.
Výjimkou jsou pouze případy a extrémní situace, kdy opravdu není jiná možnost (např. když budete v pustině, kde budete mít k dispozici jen syntetická atb 😉 ). Většinou však jiná možnost téměř vždy je a navíc ještě lepší; lidé je tak ve většině případů užívají zbytečně. Velmi často jim atb nezacílí ani na problém (infekci), na jakou jsou určena (rezistence u mnoha gram-negativních bakterií) a navíc jim způsobí ony „vedlejší“ následky.

Kromě přírodních antibiotik jsou zde také antimikrobiální látky – znamená to, že nepůsobí jen na bakterie nebo jen na viry, ale dokážou najednou zasáhnout bakterie, viry, kvasinky nebo třeba také parazity. Tato vlastnost, tedy zacílit najednou více typů přítomných patogenů buď za účinného nakombinování látek nebo dokonce i jednou jedinou, je právě velikou výhodou oproti syntetickým atb. Dále připomínám ony „vedlejší“ účinky u klasických atb.
Po přírodních antimikrobiálních látkách se sice můžete cítit nejdříve nevalně – nejsou to však vedlejší účinky, ale die-off efekt. Dochází k boji s mikroorganismy, jejich odumírání, což je samozřejmě pro tělo práce, musí se s tím vyrovnat, detoxikovat „odpad“ a patogeny, nemusí to být vůbec příjemné a můžete se dočasně cítit dokonce ještě hůře. Je to však přirozená reakce imunitního systému, která se dá také určitými opatřeními zmírnit v případě potřeby.

Riziko rezistence organismů (odolnosti vůči těmto látkám) je také při zvolení vhodné látky velmi nízké na rozdíl od syntetických atb. Některé organismy jsou tzv. gram negativní bakterie (h.pylori, salmonella, e.coli, campylobacter atd.) nebo organismy archae, které mají dvojitou buněčnou membránu, „tvrdou slupku“ a jsou vůči atb rezistentní úplně. Dnes už i dokonce někteří doktoři z nemocnického systému na ně syntetická atb mnohdy nepředepisuje (a to je co říct). Některé organismy vytváří biofilmy – celé kolonie a společenství, pevně se přichycují k sobě a na povrchy. Vylučují látky, které vytváří mimobuněčnou matrici –  povrch, který je chrání. Jsou tedy velmi odolné a je na ně potřeba použít látky, které působí jako biofilmové disruptory nebo speciální formuli v podobě přípravku, který biofilm narušuje.

Na viry nejsou atb určena vůbec, proto zde máme „výdobytek“ očkování. To je vzhledem k jeho zásadnímu až likvidačnímu dopadu na metabolismus a imunitu, který se projeví v určité podobě dříve či později u každého, jedna z největších zrůdností farmaceutického průmyslu a nemocnického systému. Více k vakcínám naleznete například v tomto FB příspěvku Vakcíny.

O klasických syntetických „lécích“ mimo antibiotika se dočtete více informací v úvodu článku Na (nejen) virus zpět k základům a také v jeho závěru v informacích o srážení horečky a o užívání analgetik (nesteroidních protizánětlivých léků) a jejich negativním dopadu na zdraví s výjimkou acylpyrinu.

Užívání přírodních antimikrobiálních látek

Aby tyto látky zabraly na daný problém, je potřeba zaujmout většinou jejich specifickou kombinaci dle povahy onoho problému (vybrat třeba 2 – 3 látky), brát je po určitou dobu ve větších koncentracích, posoudit také kvalitu přípravku (značka, výrobce) a vybrat tu nejsilnější formu. Nejsilnější jsou extrakty z rostlin, tzn. koncentrovaná rostlina v prášku, nebo rovnou extrakty látek z těchto rostlin (jako je např. kurkumin z celé kurkumy) a dále esenciální oleje z rostlin. Pozor u esenciálních olejů je kvalita naprosto zásadní. Vhodná je inhalace skrze difuzér nebo aplikace skrze kůži – vždy však ředěné nosným olejem (olivový, kokosový, mandlový, jojobový).
Na vnitřní užití jsou esenciální oleje velmi silné až nebezpečné; skutečnými znalci je většinou doporučováno jen konkrétně několik málo druhů, s čímž souhlasím. Navíc je potřeba užívat pouze produkt v softgelové kapsli z želatiny, ve které už je esenciální olej naředěný nosným olivovým nebo kokosovým olejem.

Pro přírodní antibiotika, antivirotika a antimykotika se zpracovávají typicky byliny a jejich různé části, ale také medicinální houby, plody rostlin nebo třeba kůra stromů.
Tinktury (koncentráty rostlin nebo hub v alkoholu nebo glycerolu) mohou být někdy také účinné. Čaje, výluhy, odvary nebo používání bylinek a koření do jídel je potom skvělá věc jakožto součást jídelníčku dlouhodobě podporujícího zdraví (prevence), ale budou slabé na akutní a již rozvinutý problém. Vir nebo bakterii zřejmě účinně nezlikvidují.
Více o konkrétních antimikrobiálních látkách si můžete přečíst ještě v pokračování článku Na (nejen) virus zpět k základům.

Patogeny v trávicím ústrojí
Platí to také u specifických trávicích obtíží, kdy dojde k přemnožení bakterií v tenkém střevě (SIBO) nebo tlustém střevě, přítomnosti kvasinek a jiných patogenů přímo ve střevě nebo jinde na úrovni gastrointestinálního traktu (GIT). Taktéž je potřeba nežádoucí organismy nejlépe silnými přírodními antimikrobiálními látkami eliminovat (zaujmout speciální kombinaci/“protokol“). A následně v rámci pro-metabolické stravy  a některých dalších možných doplňků** pracovat na obnově střevního zdraví a GIT: dostatečné tvorbě žaludeční kyseliny a trávicích enzymů, snížení bakteriálních endotoxinů a serotoninu ve střevě, zahojení téměř vždy přítomného leaky gut atd.
Vhodnou stravu a některé další „základní“ postupy v rámci celého životního stylu je pak samozřejmě klíčové udržovat nadále jakožto onen pilíř, na kterém především zdravě fungující metabolismus stojí.
**Pokud si nechcete užíváním doplňků vitamínů/minerálů spíše přitížit, tak doporučuji přečíst článek o vitamínu D3 a škodlivosti (nejen) jeho užívání.

Suplementy jakožto prevence a spása zdraví

Přírodní antibakteriální a antivirotické látky, medicinální houby, acylpyrin apod.: pokud je užíváte dlouhodobě nebo v různých cyklech jako prevenci, pamatujte na to, že je to vždy „nadstavba“, podpora a doplněk „základu“, na kterém VŠE stojí (tj. vhodné stravy a odstranění dalších fyzických a psychických stresorů viz článek Stres). Samy o sobě vás preventivně neochrání, nevyléčí, nezaručí dobrou kondici, trávení, hormonální rovnováhu a cokoli dalšího. To platí i u suplementů – doplňků, které jsou vůbec pro suplementaci vhodné. Ten tzv. „základ“, na kterém efektivní metabolismus stojí, jednoduše a rychle „přesuplementovat“  nelze, jak si stále mnozí lidé představují.

Mnozí lidé sice už nechtějí brát některá nevhodná syntetická „léčiva“ (dobré rozhodnutí), ale představují si, že když si dají bylinu X nebo houbu Y  a zároveň nic moc ve své stravě a životním stylu vhodně nezmění, tak je to uzdraví. Diví se, že potom ona „přírodní“ léčba nefunguje.

Alkohol

Alkohol jsem zmínila výše v seznamu nežádoucích látek. K již přítomným toxinům (viry, bakterie) v těle si opravdu nechceme naložit zátěž další a dát tak práci navíc už zatíženým játrům, která ho musí komplikovaně metabolizovat. Alkohol je také silně estrogenní látka (i proto s ním mají játra práci) a přispívá k estrogenové dominanci. Alkohol není léčba ani prevence. Alkohol viry a bakterie účinně neničí. To je pověra, která vznikla zejména v naší české kotlině v duchu tradice „panáček je lék na všechno!“. Určité druhy alkoholu mohou mít ve velmi malém množství (které většina lidí překračuje 🙂 ) pozitivní antiparazitální efekt.

Pokračování tohoto článku s doplněním a upřesněním některých informací, zajímavostmi a praktickými tipy potom naleznete v článku Na (nejen) virus zpět k základům.

Konkrétně k současné situaci a nemocnickému dění

Aktualizace – konec r. 2020
Článek vznikl na jaře, kdy bylo vše nové a nejasné. Proto se můj současný pohled v jistých bodech ještě trochu upravil a s tím i tento článek. Poslední měsíce ukázaly, že se jedná o manipulativní a promyšlenou hru systému (politika – zdravotnický systém – farmaceutický průmysl), na kterou většina společnosti přistupuje. Většina společnosti je bohužel vždy ta méně vědomá a sama navíc systém v základu tvoří; díky ní může v této podobě fungovat. Vychází to také z přístupu většiny lidí ke zdraví, z nedostatku informací o zdraví a malém povědomí o tom, co je fyziologicky zdravý stav a jak si ho funkčními způsoby dlouhodobě udržet. Na tom systém přímo stojí – nejde a nikdy primárně nešlo o zdraví lidí, ale o moc a zisk.

Roli hraje společně s nedostatkem skutečně prospěšných informací pro zdraví, s neoptimálním zdravotním stavem populace a vírou v systém („že to s námi přeci myslí dobře“) také strach, který je zcela cíleně vyvoláván a lidé s ním neumí pracovat, proto mu nekontrolovaně podléhají.
Celé to sahá daleko za pouhou místní, národní úroveň. Je to hra globální.

Veškeré praktické informace v tomto článku, jak přistupovat k fyzickým i psychickým aspektům zdraví, jsou však nadčasové, platí stále. Článek poskytuje mnoho konkrétních, návodných informací, proto ho nechávám jinak nepozměněn. Stejné platí i u článků k tématu: Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti a Na (nejen) virus zpět k základům.

Další poznámky k zdravotnictví-nemocnictví a co se děje (nejen) uvnitř systému naleznete v příspěvcích, které pravidelně vychází na FB EliHealth (viz níže*) a v článcích zde na webech, např. „O mně„;  Nevhodné faktory: KDY to vše začínáEstrogen a progesteron: omyly a lžiNEsuplementujeme nejen vit. D3 (zde je i o nesmyslnosti až škodlivosti vyšetření a nic nevypovídajících krevních testech), Cholesterol: jak je to s ním doopravdy nebo Pandemie nezdravé společnosti. Dále Vakcíny: proradný byznys a Vakcíny: historie lží.
Doporučuji velmi Přát si zdraví nestačí. Jedná se o rozcestník ke zdraví, ve kterém je řečeno vše – jak skutečně ke zdraví a jak ne. Věnujeme se zde i (minimálním) vlivu genetiky, testům a co je skutečná prevence (návštěvy systému to nejsou). Zodpovídá také otázku „proč“ manipulativní celosvětové dění*; proč někdo již „vidí“ a chce věci měnit, zatímco někdo ještě nechce. O tom, kdy se lidé konečně začnou řídit podle lidské fyziologie a nebo začnou o svoje zvířata pečovat skutečně přirozeně dle jejich fyziologie je článek Co je extrém, co je normální. Je v něm velká motivace, možná je jedním z nejdůležitějších v rámci přístupu k životu a zodpovídá téměř všechny otázky, které lidi okolo správného přístupu ke zdraví napadají.

*Od jara r. 2020 byly na FB průběžně zveřejňovány příspěvky ke covid-dění a dění ve světě, které jsou ale nadčasové; vystihují podstatu systému a veřejného pohledu na zdraví a přináší nápomocné informace pro mnohé z nás. Starší i aktuální příspěvky zaměřené na všechny aspekty, které se týkají výhodné a výnosné hry s nevědomostí, pohodlností a strachem, naleznete na Facebooku EliHealth v albu  „Zdraví a životní styl (také mimo výživu)“. Jedním z významných nástrojů ovládání lidí a vytváření fyzicky i psychicky slabé společnosti (otroků) je degenerativní strava – proto najdete souvislosti i v albu „Pro-metabolická strava (fyziologická výživa)“. 

 

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*